Může práce u počítače ovlivnit vaše zdraví?

Může práce u počítače ovlivnit vaše zdraví?

V dnešní době má většina lidí sedavé zaměstnání. Pracují u počítače a pohybu přes den moc nedají. Tento typ práce je považován za lehkou a bez zdravotních rizik. Není to zcela pravda, práce s počítači může být zdrojem různých zdravotních potíží a nemyslíme tím jenom únavu očí a urychlení vzniku očních vad. Jaká jsou nejčastější onemocnění?

Tenisový loket

Pokud pracujete za počítačem, určitě jste někdy pojem tenisový loket slyšeli. Je to nepříjemné onemocnění svalových a šlachových úponů loketního kloubu, které postihuje celé 3% populace, a to jak mužů, tak i žen. Přetíženy bývají především svaly natahující zápěstí a svaly obracející ruku dlaní vzhůru.

Proč se tyto bolesti označují za tenisové? Je to jednoduché, toto onemocnění postihuje nejčastěji sportovce, ale vzniknout může i při jakékoliv další činnosti, když dojde k přetížení.

Existuje nějaká prevence? Důležité je se vyhýbat náročným jednostranným činnostem. Pokud však nemáte na výběr, dbejte na alespoň na protažení. Vhodná jsou i relaxační cvičení.

Onemocnění páteře

Jak celý den v práci sedíte? Máte správnou židli a správně držení těla? Pokud ne, začněte přemýšlet nad změnou. Při dlouhodobém sezení u počítače je silně namáhána páteř, což může vyvolat nejrůžnější bolesti v zádech. Často v práci opisujete data s hlavou otočenou do strany? Právě tohle, je to nejhorší a je při tom nejvíce namáhána krční páteř.  Když je přetížena krční pátreř, může to mít za následek i jiné nespecifické projevy, jako je například závrať, bolest hlavy nebo žaludeční potíže.

Tomuto onemocnění se také přezdívá “nemoc pokladních”, protože jím nejčastěji trpí pokladní v samoobsluze.

Onemocnění zraku

Již od malička nám říkají, že se nemáme dívat tak dlouho na televizi nebo do počítače, prý to kazí zrak a něco na tom bude. Vady zraku jsou při práci u počítače naprosto normální, dokonce jsou i statisticky potvrzeny. Někteří jedinci si dokonce stěžují na únavu zraku a sklon k zánětům spojivek.

Hygiena při práci u počítače

I v kanceláři je potřeba dodržovat hygienu a nemyslím tím uklízet nebo si mýt ruce. Pokud nechcete ohrozit vaše zdraví, měli byste dodžovat základní pravidla. Mezi nejdůležitější řadíme výšku židle a polohu, ve které je umístěna klvaiatura. Jak poznáte, že máte správně nastavenou židli? Vaše kolena by měly být v úhlu devadesáti stupňů. Vzdálenost očí od obrazovky by měla být kolem 40-65 cm. Dobré je také používat podložku pod nohy. Výška klaviatury by měla být taková, aby svíralo předloktí s vodorovnou rovinou úhel 0-15 stupňů.

Důležité je taky, aby práce s obrazovkou netvořila více než 60-80% pracovní doby a měla by být prokládána delšími pauzami po cca jedné hodině. Teď se asi každý, kdo pracuje v sedě a u počítače trochu pousmál, je celkem nemožné, dodržovat taková pravidla a dělat si pauzu každou hodinu. Když už nic, tak se alespoň čas od času postavte a pořádně protáhněte. Dobré je si udělat i pár dřepů, aby došlo k prokrvení organismu.

Zamyslete se, jak můžete ovlivnit své zdraví a přečtěte si více informací o zdravém sezení a pracovní hygieně.

Žádná cena se nedokáže vyrovnat neplodnosti

Žádná cena se nedokáže vyrovnat neplodnosti

Lidé si mnohdy svoji prioritu určují sami a to je v některých případech bohužel velice špatně. Jedná se také o to, že každá z nás má trošku jiný pojem o životě a všechno je ovlivněno jeho zaměstnáním, nebo spíše finanční situací, ve které se nachází. Jedná se mnohdy o hodně zkreslené představy o životě.

Člověk, který nikdy nebyl v práci a jak se říká – nikdy nehnul ani prstem, zdědí miliony, které vydělali jeho předchůdci a na celý svůj život je finančně zajištěný. Takže rozhodně neřeší nějaké půjčky, spoření a další věci. Ale spíše naopak. Investuje svoje peníze do dalšího podnikání, které mu vydělává další a další peníze, které tolik chce a doslova a do písmene potřebuje ke svému životu.

Nicméně ani hodnota peněz se nedá vyjádřit, když je člověk bohužel neplodný. Je to věc, který nás dnes a denně potkává a jedná se bohužel o nešvar dnešní doby, který je ovlivněný mnohými věcmi, který lidé dělají, i když ví, že by je dělat rozhodně neměli.

Neplodnost je tedy bohužel v uvozovkách hodně zákeřná nemoc, i když se o nemoc jako takovou rozhodně nejedná. Jde také o to, že léčit neplodnost nejde a podle toho je také potřeba, aby se člověk zajistil a snažil se neplodnosti nějakým způsobem předejít.

Proč je neplodnost tak zákeřná?

Neplodnost je sama o sobě hodně zákeřná a vždy si bohužel vybírá ty lidi, nebo spíše páry, kteří si to vůbec nezaslouží. Nicméně o tom je bohužel život a lidé se musejí naučit žít i s tímto, což je sice nemilé, ale každý z nás se s tím dokáže rozhodně jak se říká poprat a udělat si ve svém životě pořádek.

Pokud jste mladí a užíváte si každý den svého života, je to rozhodně dobře, nicméně musíte myslet také na vaši budoucnost, díky které si zajistíte další brány do nového a mnohdy i lepšího života. Je fajn, když si mladí lidé denně užívají nekonečné párty, grilování a celkově berou svůj život s humorem a jak se říká – nic neřeší.

Nicméně realita dnešního života je trošku někde úplně jinde a je pouze a jenom na nás, jak si svůj život uzpůsobíme a podle čeho budete reagovat na podněty a nástrahy, které na nás venku bohužel číhají. Je to nepříjemná věc, nicméně takový je život a každý z nás se s tím musíme naučit žít a tyto negativní věci nevnímat, nebo se s nimi naučit na druhou stranu buď žít, nebo je ze svého života úplně dostat.

Nicméně zpátky k tématu – žádná cena se nedokáže vyrovnat neplodnosti. Když je člověk ve zralém věku, nějakou dobu má buď svoji přítelkyni, nebo manželku, bude rozhodně chtít založit i rodinu a svůj život posunout nějakým jiným a dalším směrem. Je to celkem zajímavé myšlení, ale je to tak.

Bohužel, některým párům se nedaří z nějakého důvodu založit rodinu a mít spolu dítě. V dnešní době je to bohužel zcela normální věc a pokud se vám podaří otěhotnět klidně hned na první pokus, rozhodně si tohoto nesmírně hodně važte, jelikož je to hodně ojedinělý případ.

Co se týče dalšího rozvoje rodiny, je nejlepší vyhledat lékařskou pomoc, která vám všechno dokonale vysvětlí, oba dva členy páru vyšetří a podle toho bude mít nějaké závěry ohledně neplodnosti, které ve vás jsou. Nicméně to nemění nic na tom, že neplodnost je zákeřná a člověk se s ní musí naučit vyrovnat.