Může práce u počítače ovlivnit vaše zdraví?

Může práce u počítače ovlivnit vaše zdraví?

V dnešní době má většina lidí sedavé zaměstnání. Pracují u počítače a pohybu přes den moc nedají. Tento typ práce je považován za lehkou a bez zdravotních rizik. Není to zcela pravda, práce s počítači může být zdrojem různých zdravotních potíží a nemyslíme tím jenom únavu očí a urychlení vzniku očních vad. Jaká jsou nejčastější onemocnění?

Tenisový loket

Pokud pracujete za počítačem, určitě jste někdy pojem tenisový loket slyšeli. Je to nepříjemné onemocnění svalových a šlachových úponů loketního kloubu, které postihuje celé 3% populace, a to jak mužů, tak i žen. Přetíženy bývají především svaly natahující zápěstí a svaly obracející ruku dlaní vzhůru.

Proč se tyto bolesti označují za tenisové? Je to jednoduché, toto onemocnění postihuje nejčastěji sportovce, ale vzniknout může i při jakékoliv další činnosti, když dojde k přetížení.

Existuje nějaká prevence? Důležité je se vyhýbat náročným jednostranným činnostem. Pokud však nemáte na výběr, dbejte na alespoň na protažení. Vhodná jsou i relaxační cvičení.

Onemocnění páteře

Jak celý den v práci sedíte? Máte správnou židli a správně držení těla? Pokud ne, začněte přemýšlet nad změnou. Při dlouhodobém sezení u počítače je silně namáhána páteř, což může vyvolat nejrůžnější bolesti v zádech. Často v práci opisujete data s hlavou otočenou do strany? Právě tohle, je to nejhorší a je při tom nejvíce namáhána krční páteř.  Když je přetížena krční pátreř, může to mít za následek i jiné nespecifické projevy, jako je například závrať, bolest hlavy nebo žaludeční potíže.

Tomuto onemocnění se také přezdívá “nemoc pokladních”, protože jím nejčastěji trpí pokladní v samoobsluze.

Onemocnění zraku

Již od malička nám říkají, že se nemáme dívat tak dlouho na televizi nebo do počítače, prý to kazí zrak a něco na tom bude. Vady zraku jsou při práci u počítače naprosto normální, dokonce jsou i statisticky potvrzeny. Někteří jedinci si dokonce stěžují na únavu zraku a sklon k zánětům spojivek.

Hygiena při práci u počítače

I v kanceláři je potřeba dodržovat hygienu a nemyslím tím uklízet nebo si mýt ruce. Pokud nechcete ohrozit vaše zdraví, měli byste dodžovat základní pravidla. Mezi nejdůležitější řadíme výšku židle a polohu, ve které je umístěna klvaiatura. Jak poznáte, že máte správně nastavenou židli? Vaše kolena by měly být v úhlu devadesáti stupňů. Vzdálenost očí od obrazovky by měla být kolem 40-65 cm. Dobré je také používat podložku pod nohy. Výška klaviatury by měla být taková, aby svíralo předloktí s vodorovnou rovinou úhel 0-15 stupňů.

Důležité je taky, aby práce s obrazovkou netvořila více než 60-80% pracovní doby a měla by být prokládána delšími pauzami po cca jedné hodině. Teď se asi každý, kdo pracuje v sedě a u počítače trochu pousmál, je celkem nemožné, dodržovat taková pravidla a dělat si pauzu každou hodinu. Když už nic, tak se alespoň čas od času postavte a pořádně protáhněte. Dobré je si udělat i pár dřepů, aby došlo k prokrvení organismu.

Zamyslete se, jak můžete ovlivnit své zdraví a přečtěte si více informací o zdravém sezení a pracovní hygieně.